Wykładziny elastyczne – jak pielęgnować?

 
banerTxt

Wykładziny elastyczne – jak pielęgnować?

Po roku od założenia wykładzina elastyczna zazwyczaj traci fabryczną powłokę ochronną, przez co staje się podatna na zabrudzenia i zniszczenia. Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja wykładzin elastycznych oraz w jaki sposób je konserwować.

Codzienna pielęgnacja wykładzin elastycznych różni się w zależności od tego, z jakiego materiału została wykonana podłoga:

  • wykładzina elastyczna PCV – oprócz zamiatania i odkurzania należy myć wykładzinę zimną wodą z dodatkiem odpowiedniego środka do pielęgnacji;
  • wykładzina elastyczna z linoleum/gumoleum (kauczuk) – unikamy szorowania. Materiały te szybko wchłaniają wodę, dlatego po umyciu powierzchni wykładziny wilgotnym mopem należy przetrzeć ją suchą ścierką. Raz na 2 lata należy czyścić wykładzinę terpentyną.

Zwyczajne czyszczenie wykładzin elastycznych nie wystarczy. Okresowo należy także przeprowadzać tzw. czyszczenie gruntowne z użyciem specjalnych środków chemicznych, które usuwają oporne plamy, tłuszcz oraz warstwy środków do pielęgnacji.

Po czyszczeniu gruntownym wykładziny elastyczne należy pokryć powłoką zabezpieczającą (punktowo lub na całej powierzchni). Produkty do konserwacji różnią się od siebie składem i wytrzymałością:

  • poliuretan – zabezpiecza wykładzinę na 3 lata,
  • akryl – zabezpiecza wykładzinę na rok,
  • naturalny wosk – zabezpiecza wykładzinę na pół roku.

Zarówno gruntowne czyszczenie, jak i zaaplikowanie powłoki ochronnej wykładzin elastycznych warto powierzyć profesjonalistom z firmy Dr. Schutz, którzy opracowali technologię „diamentowej” powłoki, zapewniającą trwałe zabezpieczenie PCV i linoleum.

Przed i Po